Bu ürün 24 ay garantilidir!

Bu cümleyi duyduğumuzda nedense bir güven hissediyoruz.
Sanki ürünümüz hiç bozulmayacakmış gibi düşünüp, zaten garantisi varmış diyoruz.

Ürünle veya garantiyle ilgili bir sorunumuz olmuyor taaaa ki ürün bozuluncaya dek!
İşte o zaman kurallar zinciri peşimizi bırakmıyor. Bir adımı atlarsak ihmal kaynaklı ürünümüz adı geçen garanti kapsamından faydalanamıyor.

Eğer bir ürün alacak olursanız şunları mutlaka yapın:

 1. Garantisi var mı diye sorun.
 2. Bozulunca nereye götüreyim diye sorun.
 3. Garanti başlangıç tarihini garanti belgesi üzerine yazdırın.
 4. Garanti belgesini saklayın.

Arıza çıkması durumunda şunları mutlaka yapın:

 1. Eğer çekebiliyorsanız, ürünün çeşitli yerlerinden fotoğraflarını çekin. Dış kısmını; önden, yandan, arkadan.. Cam kısımları varsa; kırık olmadığının net bir şekilde görülebilecek halini.. Seri vb numaralar varsa net görünecek şekilde.. Çünkü bazen sağlam ürününüz garantide bozulup gelebiliyor. Sonra kullanıcı hatası derler, moraliniz bozulur 🙂
 2. Ürünün yetkili servisini bulun. Genelde garanti belgesinde üretici firma bilgileri yer alır.
 3. Ürünü sadece yetkili servis noktalarına götürün.
 4. Ürünü teslim ettiğinize dair bir form alın. Eğer alamıyorsanız ürünü teslim etmeyin.
 5. Teslim tarihini bir yere not edin.

Tüketici Hakları:

 • Ürün garantide 10 günden fazla durduysa, yedek ürün talebinde bulunabilirsiniz.
 • Eğer garantiye verdiğiniz yer yetkili servis ise yedek ürün vermek zorundadır.
 • Ürün garantide 20 günden fazla durduysa, ürünün değiştirilmesi talebinde bulunabilirsiniz.
  Bu gibi durumlarda ise, yukarıda mutlaka yapın diye yazdığımız maddeler söz konusu.
  Yani ürünü garantiye verdiğinize dair elinizde kağıt yoksa hiçbir şey yapamıyorsunuz.
 • Bu sürelere Cumartesi günü dahil, Pazar günü dahil değildir.

Ürünü garantiden alırken şunları mutlaka yapın:

 • Ürün garantiden geldiğinde, teslim formu isteyin.
 • Eğer arıza tekrar eder ve yeniden teslim etmek zorunda kalırsanız, yukarıdaki maddeleri unutmayın.

Sağlam gönderdiğiniz ürün hiç bozuk geldi mi?

Garantiye gönderdiğim cep telefonunun camı tamamen derin çiziklerle dolu 🙂 Hangi Nokia çalışanının yaptığı belirsiz ama, kesinlikle kullanıcı hatasıdır 😀

Başımdan geçen bir olayı anlatayım size..

Nokia X2-00 modelli ürün aldım. 8 ay kullandıktan sonra bir gün kendiliğinden kapandı. Açtım, birkaç saat görüştüm tekrar kapandı. Bozulduğuna kanaat getirip garantiye gitsin diye aldığım yere teslim ettim. Ürün garantiden geldi.
1 gün bile kullanamadan aynı sorunu yine yaşadım. Telefon durduk yere kapanıyor. 2. kez gönderdim. Tamir edildiği söylenip tekrar geldi. Sorun devam ediyor. 3. kez gönderdim ve geldi. Sorun aynı, telefon durup dururken kapanıyor. Tabi bu her gönderim en az 2 hafta sürüyor. Yaklaşık olarak 1.5 ay kullanamadım telefonu.

Sonra garanti kapsamlarında gözümüze çarpan maddelerden biri olan “Ürünün aynı arızayı üçten fazla yapması veya ürünü kullanamamanın süreklilik arzetmesi” maddesinden emin olmak için garanti kitapçığını açtım. Kitapçıkta “Aynı arızayı iki veya daha fazla yaparsa… Ürün arızasından dolayı ürünü kullanamamanın sürekliliği…” diyerek maddeler devam ediyor.

Nokia merkezi aradım. Ne deseler beğenirsiniz 🙂 3 kez garantiye giden ürünüm 1 kez gitmiş görünüyor. Yetkili servisin bana form vermesi gerekiyormuş! O formların fotokopisini istedi Nokia merkez. Yetkili servise gittiğimde aldığım cevaba bakın: “Biz o formu bir kez veriyoruz bir daha veremeyiz” Ama ben hiç form almadım ki?

Nokia merkezi tekrar arıyorum. Verdikleri cevap “Alt bayilerimize form vermelerine dair bir baskı yapamıyoruz.” Gidip tekrar isteyin. Tekrar istiyorum. Bayi üste çıkarak sinirli bir tavırla diyor ki “Ben öyle bir form veremem”. E adam vermiyor kardeşim, adamı mı döveyim? Dövsek polis bize demeyecek mi keşke dövmeseydin 😀 Merkezi tekrar arıyorum. Eee siz gidin, ordayken bizi arayın. Biz izah ederiz 🙂 Ne kadar kolay değil mi! İşi gücü bırak, onca derdin arasında git bi telefonla uğraş. İnsanlara cümle kurmak çok kolay geliyo 🙂 Git iste!

Başım çok ağrımasın diye Tüketici Hakları’na gittim. Benden ürünün garantiye gittiğine dair belge istedi. Bayi vermiyor dedim. Nasıl vermez ya dedi 🙂 Vermiyor işte dedim. Tamam o zaman ürünü 4. kez gönderin ondan sonra gerekli işlemleri yaparız dediler 🙂 Tüketici Hakları’nın sözünü dinledim ve ürünü 4. kez garantiye gönderdim.

Yerimde duramayıp Nokia merkez ile birkaç kez daha görüştüm. Görüşmeler sonucunda 4. gönderimde yasal tamir süresi aşıldığı için ürün değişimini kabul ettiler.

01.08.2012 ürünümü teslim aldım. Anlatıldığına göre sadece mekanik kısmı değişmiş. Cihazın kapağı ve diğer donanımları aynı. İşin garip tarafı, ekran aşırı derecede çizilmiş. Nokia’ya sorarsan da kesinlikle ve kesinlikle o çizikler ürün alındığında vardır 🙂

Sonuç Olarak:

Bir ürün bozulduğunda kesinlikle yetkili servise verilmesi gerek. Aksi takdirde türlü sorunlarla kaşılaşabiliyorsunuz. Ürünü garantiye gönderirken kesinlikle servsi formu almanız gerek. Almadığınız takdirde ürünü kesinlikle servise vermeyin. Ürünü verdikten sonra 10 iş günü geçtiyse, yetkili servis size yedek ürün vermek zorunda. Eğer ürün garantide 20 iş gününden fazla kaldıysa talebiniz doğrultusunda ürünün değişimini yapmak zorunda.

Burda adı geçen iş günü kapsamında pazar günü hariç tüm günler dahil 🙂 Ürünü garantiden alırken kesinlikle üzerindeki teslim tarihini kontrol edin. Aldığınız gün ile o tarihin aynı olmasına dikkat edin. Bu gibi gerekmez kurallar zincirini takip ederseniz, garantideki ürününüzle ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. Aksi takdirde, para verip aldığınız ürünü çöpe atmak zorunda kalırsınız. Bizden uyarması, uygulaması size kalmış 🙂