Android Telefonumda Kişiler İkişer Tane Olmuş!

Android telefonlarda arama yaparken bir menü çıkıyor ve size aramak için iki numara öneriyor. Buraya kadar sıkıntı yok da önerdiği iki numara da birbirinin aynısı. Bu genellikle hesaplardan kaynaklı bir uyuzluk oluyor. Android telefonların genel mantığı şudur. İnternet kullanıyorsanız kişilerinizi size sormadan farklı yerlere yedekler. Örneğin; gmail, hotmail, skype, telefonun kendi yedeği, whatsapp vs.

Burda aslında telefon akıllı olduğu için olması gerekeni yapıyor. Siz telefona bir hesap tanımladığınızda o hesabın güvenliği ve sizin iyiliğiniz için otomatik olarak telefondaki herşeyi buluta ve buluttaki herşeyi telefona yedekliyor.

Birçok insanın karşılaştığı bir durum var. Mesela diyorlar ki, telefonu formatladım ama bütün fotoğraflar geri geldi. Bunun sebebi ise bu akıllı senkronizasyon. Bu konularda işi telefona bırakmayıp biraz daha istediğiniz gibi bir sonuç çıkmasını istiyorsanız biraz uğraşmanız gerekiyor.

Aslında bütün farklı ürünlerde olduğu gibi (araba, silah, vapur) akıllı telefonlara da ehliyet yapılsa yeridir. Çünkü herkes bodoslama kullanmaya başlıyor ve olan genç nesillere oluyor. Oğlum şu telefona bir bak bakalım kişiler kaybolmuş. Genç arkadaşımız telefonu bi alır wooooow. Telefon telefonluktan çıkmış, kendi hükümdarlığını kurmuş. İşin yoksa birsürü ayar yap 🙂

İşte bu sıkıntılardan sadece ufak bir tanesi telefondaki kayıtlı kişilerin kopyalanması.

Benim karşılaştığım sıkıntının ana kaynağı WhatsApp olarak görünüyor. Vatandaş kendi kafasına telefondaki bütün kişilere erişebilmek için benim erişilebilirliğime göz dikmiş. Şerefsiz!

 1. Telefondan şu bölüme gelin: Menü > Ayarlar > Hesaplar > WhatsApp > WhatsApp
 2. Açılan sayfada: Menü > Hesabı Kaldır seçeneğini seçerek WhatsApp hesabını kaldırın.
  Bu işlemin WhatsApp hesabınızla bir bağlantısı yoktur.
 3. Şu bölüme gelin: Menü > Kişiler
 4. Açılan sayfada: Menü > Ayarlar > Kişiler > Görüntülecek Kişiler
 5. Burdan eğer Google kişi senkronizasyonu yapıyorsanız @gmail.com uzantılı adresinizi seçin.
  Aksi takdirde burdaki hesapları inceleyerek konunun nerelere gittiğini anlamış olacaksınız.
 6. Şu bölüme gelin: Menü > Kişiler
 7. Açılan sayfada: Menü > Ayarlar > Kişiler > Hesaplar > WhatsApp
  Burdan kişileri senkronize ayarlarını kapatmanız gerekiyor.

Bu ayarlamaları yaptıktan sonra artık telefon rehberinize girdiğinizde sadece 1 kayıt göreceksiniz. Bu da sizi stresten ve belirsiz sorulardan kurtarmış olacak 🙂