Mikrofonlar Çalışmıyor! Ses Kaydı Yapamıyorum! Sesim Gitmiyor!

Yeni ve farklı bir sorun! Kesinlikle klasik ve basit mikrofon sorunlarından biri değil!

Sorun:

Mikrofon çalışmıyor!

Philips SHM1900 model mikrofonlu kulaklığım var. Aynı kulaklıktan 3 adet mevcut. Önceden hiçbir sorun olmadan hem ses(dinleme) hem de mikrofon (ses kayıt) çalışıyorken, bir gün kendiliğinden sadece mikrofon çalışmaz oldu. İlk başta kulaklığın mikrofon kısmının bozulduğunu düşündüm ve pek aldırış etmedim. Sonra mikrofonla işim olduğu bir sırada diğer mikrofonları da denedim ve onların da çalışmadığını farkettim. Sonra kendi kendime dedim ki, ulan hepsi bozulur mu yahu!

Sonra bir gün dedim ki ya mikrofonlarda sorun yoksa!!!

2 uçlu olan Philips kulaklığın mikrofon kısmını telefona taktım ve telefondan ses kaydı yaptım. Kayıt bitince açıp dinledim bir de ne göreyim! Meğerse mikrofon çalışıyormuş. Sonra çalışan mikrofonu Win7 ve Win10’da test ettiğimde kayıt yapmadığını farkettim. Sonra bozuk sandığım diğer mikrofonları da telefona takıp kayıt yaptığımda ne göreyim! Meğer bütün mikrofonlar sağlıklı bir şekilde çalışıyormuş. Sorun bilgisayar kaynaklı!

Bilgisayarda kayıt yaparken sadece cızırtı sesi geliyor. Telefonda kayıt yaptığımızda hiçbir sorun yok ve ses net bir şekilde duyuluyor.

Denenmiş Yöntemler:

  • Farklı mikrofonlar denendi çalışmadı.
  • Farklı bilgisayarlar denendi çalışmadı.
  • Microsoft’un önerdiği yöntemlerin hiçbiri çalışmadı.
  • Windows Sorun Gidericisi denendi çalışmadı.
  • Windows Sorun Giderici > Ses Kaydetme Sorunları > Windows sorunu bulamadı.
  • Realtek ile ses ayarlarını yapıp denendi çalışmadı.

 

Çözüm:

Çözüm aslında çok basitmiş 🙂 Kulaklığı taktıktan sonra Realtek HD Audio Yöneticisi bir panel açıyor ve bilgisayara ne taktığınızı soruyor. Ben önceden buna headphones ve hoparlör seçeneklerini seçerek cevap veriyordum. Ama aslında AUTO seçeneğini seçmem gerekiyormuş. Teknoloji işte; sorunu çok karmaşık bir yerlerden ararken çok basit bir yerden çıktı. Sadece otomatik seçmesi gerektiğini söylerek sorunu çözdüm 😀

 

Bu ayarlar ise; ses değerlerinin sağlıklı çalışması için önceden yaptığım ayarlar:

  1. Asus > Realtek HD Audio Yöneticisi > Ayarlar (Kapatma Butonunun Yanındaki Dişli) > Seçenek > Konektör Ayarları > HD Ses Ön Panel
  2. Asus > Realtek HD Audio Yöneticisi > Mikrofon > Mikrofon Desteği (Mavi Mikrofon Simgesi) > 0(Sıfır)
  3. Asus > Realtek HD Audio Yöneticisi > Mikrofon > Oynatma Ses Seviyesi > 0(Sıfır)
  4. Bu ayarları yaptıktan sonra > Ses kaydetmeye başladı ama kayıt sesi çok az ve cızırtılı geliyor!