Teknoloji Nereye Gidiyor?

Pwn2Own adlı bir hack uygulama konferansı var. Büyük firmalar (Google, Apple, Windows, Hp) bu konferans sayesinde yazılım ve uygulamalarını test ediyorlar.

Katılmak isteyen firma bir tarih ve bir ürün belirliyor. O tarihe kadar hackerlar başvuru yapıyor. Ortalama üç günlük bir zaman diliminde, firmanın seçmiş olduğu uygulamayı hackerlar çökertmeye çalışıyor. Kazanana ise büyük bir ödül veriliyor. Örn: 10 bin dolar.

Bunu da sanırım katılan firma ödüyor. Adamlar hem bir yazılım üretiyor. Hem de onun güvenlik açığı için milyonlar ödüyor ve böylece sürekli gelişiyorlar.

Bu uygulama ilk olarak Apple tarafından Nisan 2007 yılında Mac OS X işletim sistemi üzerinde test edildi. 3 gün süren etkinlikte:

  1. Gün uzaktan erişim
  2. Gün tarayıcı ve e-mail üzerinden erişim
  3. Gün ise usb (flash) bellek ve bluetooth üzerinden yerel saldırılar yapıldı

Yarışmayı 2. gün Dino Dai Zovi adlı vatandaş e-mail üzerinden bir link gönderdikten sonra, kullanıcının sadece tıklaması sonucu bilgisayarı ele geçirerek kazandı. Ödül 10 bin dolar.

Buna benzer farklı yarışmalar düzenleniyor. En son test edilen uygulama ise Google Chrome. Bu yazılım ise 3 günlük süreç başladıktan yalnızca birkaç saat sonra Sergey Glazunov tarafından hacklendi. Ödül 60 bin dolar.

Farkında mısınız? Dünya durmaksızın gelişiyor!

Peki biz nerelerdeyiz? Türkiye olarak zaten herşeyi geç keşfedip, geç hayata koyuyoruz. İmkansızlıklarımızdan yakınıp duruyoruz. Mutlaka Türkiye’de birşeyler yapılıyordur ama birçoğumuz bihaberiz. Biz oturup bir program öğrenmekten acizken, adamlar oturup o programı yazıyor bile 🙂