Google’ın Bize Sunduğu Hizmetler Neler? Hangisi Ne İşe Yarar?

Arama Motoru

Nedir? Bir çok insanın internetin kendisi zannettiği, Ortalama %70 kullanıcının anasayfası olan, İlk başlarda pek sallanmayıp sonradan zirveye ulaşan, Dünyanın en güçlü arama motorlarından biri.
Benzerleri: Bing, Yahoo
Avantajları: Çok kapsamlı, güncel ve güçlü. Resim, haber, video veya yazıyı tek bir yerden arayabiliyorsunuz.
Adres: Google


GMail

Nedir? Bildiğiniz mail hizmeti.
Benzerleri: Hotmail, Yahoo, Mynet
Avantajları: Hızlı ve sade.
Adres: Gmail


Translate / Çeviri

Nedir? Tüm diller üzerinde çeviri yapabileceğiniz bir web sözlüğü.
Benzerleri: Zargan, Microsofttranslator
Avantajları: Toolbar seçeneği ile websitelerini otomatik olarak kendi dilinizde görebiliyorsunuz. Bazı dilleri tamamen çeviremese de, yabancı dilleri anlamaya yardımcı oluyor.
Adres: Translate


Maps / Harita

Nedir? Tüm dünyayı kuşbakışı izleyebileceğiniz bir uydu sistemi. Google arama mantığıyla yapılmış ve çok işlevli bir uygulama.
Benzerleri: Bing Maps
Avantajları: Bir çok adresi kuşbakışı olarak bulabiliyorsunuz. Aradığınız herhangi bir adresi tam olarak bulamasanız bile %80 fikir sahibi oluyorsunuz.
Adres: Maps


Docs / Dokümanlar

Nedir? Birkaç kişinin birlikte kullandığı bir belgeyi (Örn: Excel, Word) internet üzerinde sürekli güncelleyip kullanabilirsiniz. Geliştirilen sözleşmeler, birlikte yazılan kodlar, iki kişinin alacak vereceği gibi konularda tek dosya üzerinden iki veya daha fazla kişi işlem yapabilir.
Benzerleri: Bilinmiyor!
Avantajları: İki kişinin sürekli güncellemesi gereken bir dosyayı, tek bir yerden kontrol edip düzenleyebiliyorsunuz.
Adres: Docs


AdWords / Reklam Veren

Nedir? İnternet üzerinde reklam verebileceğiniz Google sistemi.
Benzerleri: Adhood, Adnet, Adklik
Avantajları: Tıklama başı ödeme sistemi ve gereksiz tıklamaları yoksayan sistemiyle gelirinizi korumaya yardımcı. Hedef kitleye yorulmadan ulaşabileceğiniz etkili bir tanıtım yöntemi. Yine Google hizmeti olan Youtube, Blogger, Search gibi birden çok servis üzerinde reklam verme olanağı.
Adres: AdWords


AdSense / Yayıncı

Nedir? Web siteniz üzerinden gelir sağlayabileceğiniz bir sistem. AdWords ile Google’a reklam veren müşterilerin reklamlarını sitenizde yayınlayarak gelir elde ediyorsunuz. Çok uçuk rakamlar olmasa bile en azından domain, host masraflarınız belki çıkabilir 🙂
Benzerleri: Adhood, Adnet, Adklik
Avantajları: Analystic ile bağlantı kurup site trafiğinizi ve reklam gelirlerini inceleyebiliyorsunuz
Adres: AdSense


Analytics

Nedir? AdSense ve AdWords ile bağlantılanabilen site analiz sistemidir.
Benzerleri: Bilinmiyor!
Avantajları: Web sitesi olanlar için site hatalarını görüntüleyip siteyi geliştirmeye yardımcı oluyor. Reklam verenler için, reklam görüntüleme sayıları, giderler ve kitleye ulaşım gibi bilgiler sağlıyor.
Adres: Analytics


Chrome

Nedir? İnternet tarayıcısıdır.
Benzerleri: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera
Avantajları: Çok hızlı. Program üzerinden direkt olarak Google araması yapabiliyorsunuz. Google Play’deki oyunları tarayıcı üzerinden direkt ve hızlı olarak oynayabiliyorsunuz.
Adres: Chrome


Earth / Dünya

Nedir? Google Haritalar’ın yüklenebilir bilgisayar versiyonu. Bilgisayarınız üzerinden herhangi bir adresi kolaylıkla bulmanıza yardım eden bir yazılım.
Benzerleri: Bilinmiyor!
Avantajları: Bilgisayarınız üzerinden dünyanın her yerini rahatlıkla görüntüleyebiliyorsunuz. Oturduğunuz yerden dünya turu yapabilirsiniz. Ayrıca Mars, yıldızlar ve diğer gezegenleri görüntüleyebiliyorsunuz. Bir nevi mikroskop 🙂
Adres: Earth