Bios Tuşu Nedir? Bilgisayarımın Bios Tuşu Nedir? Boot Tuşu Nedir?

Bios bilgisayarınızın temel ayarlarının yapıldığı yerdir. Şu gibi şikayetlerinizin çözümü Bios Ayarlarından geçmektedir.

  1. Laptop FN tuşları çalışmıyor
  2. Laptop FN tuşlarını ters çevirme
  3. Fan sürekli çalışıyor
  4. Virtualization Technology açmak

Genellikle de format atmanız gerektiğinde ihtiyacınız olacaktır. Her bilgisayarda farklı olma ihtimali olsa de genel olarak tüm bilgisayarların; Bios Tuşu: F2 ve Boot Tuşu: F12 diyebiliriz.

[table id=1 /]

Tuş bazlı sayacak olursak;

Bios Tuşu F2 Olan Bilgisayarlar: Acer, Asus, Casper, Dell, Fujitsu, Grundig, Lenovo, LG, Monster, Msi, Packard Bell, Samsung, Sony, Toshiba. Bunların dışında ise sadece şu farklar var.

HP Bios Tuşu: F10

Exper Bios Tuşu: F2 veya F1

Ayrıca hızlı format atmak, işletim sistemi seçmek, kurulum için CD, Harici HDD veya Usb Belleği göstermek gibi çözümler için hızlı tuş dediğimiz Boot Tuşu da çok ihtiyaç duyduğumuz bir tuştur. Bu da genellikle F12 veya Esc olmakla beraber, yine türlü türlü alternatifleri vardır. 

Boot Tuşu F12, F9 veya Esc Olan Bilgisayarlar: Acer, Asus, Casper, Dell, Exper, Fujitsu, Grundig, HP, Lenovo, Packard Bell, Samsung, Sony, Toshiba. Bunların dışında ise sadece şu farklar var. Boot tuşu farklı olan markalar ise şunlardır.

LG Boot Tuşu: F10

Monster Boot Tuşu: F7

Msi Boot Tuşu: F11

Bu zamana kadar denk gelinmiş tuşlar ise şöyledir;

Bios Tuşu: F2, Delete, F10, F1

Boot Tuşu: F12, Esc, F7, F8, F9, F10, F11, F2, Nova, Assist

Zaten sağ olsunlar bilgisayar firmaları kullanmadık tuş bırakmamış. Hepsi aynı tuşu yapsa ölürler sanki 😀